Staw kąpielowy typu III

06 Lis 2020

Jesień w oczku wodnym. Zabezpieczenie oczka wodnego przed zimą – najważniejsze kroki

Jesień w oczku wodnym. Zabezpieczenie oczka wodnego przed zimą – najważniejsze kroki

Jeżeli chcesz, aby Twoje oczko wodne w pełni pokazało swoje naturalne piękno wiosną i w sezonie letnim, przygotuj je do zimy.  Odpowiednio przeprowadzone prace pielęgnacyjne jesienią pozwolą uniknąć wielu niechcianych problemów, takich jak mętna woda, nieprzyjemny zapach czy inwazja glonów.

Kluczem do sukcesu jest utrzymanie równowagi biologicznej w oczku wodnym, która jesienią często zostaje zaburzona.  Powodem są najczęściej martwe części roślin i wpadające do wody liście, które rozkładają się przez całą zimę, produkując trujący siarkowodór i użyźniając zbiornik wodny. W taki sposób zostają stworzone doskonałe warunki do gromadzenia się mułu, osadów dennych i tworzenia się stref beztlenowych. Skutki są widoczne już wczesną wiosną lub co gorsza – przez cały rok: mętna woda o nieprzyjemnym zapachu, nadmiar mułu, śnięcie ryb z powodu zbyt małej ilości tlenu w wodzie czy zamieranie roślin. Jak tego uniknąć?

Stosuj zabiegi prewencyjne już w połowie września

Przede wszystkim nie dopuść do nadmiernego zamulenia zbiornika wodnego. Stosuj naturalne preparaty ekologiczne, które z jednej strony nie zaburzą delikatnej równowagi , a z drugiej – będą działać długofalowo, najlepiej przez całą  zimę. Wystarczy wymienić rewelacyjny w działaniu:  EcoGerm Winter (bakterie do zimnej wody),  PhosSorb (dobrze wiąże fosforany, co zapobiega gwałtownemu rozwojowi glonów nitkowatych), PondStabil i PondStarter (neutralizują amoniak i metale ciężkie oraz stabilizują wartość pH w okresie zimowym). Podczas wyłączania systemu filtracyjnego warto ułożyć w bezpośredniej okolicy napowietrzacza lub pracującej jeszcze pompy kaskadowej saszetki filtracyjne PhosBinder (absorbent fosforanów, który zapobiega rozwojowi glonów zimą). Przepływająca delikatnie przez minerały w saszetkach woda (ruch wody wywołuje zasysająca pompa lub napowietrzacz) będzie systematycznie filtrowana pomimo nie działającego już w tym czasie standardowego filtra.

Usuwaj z wody liście i inne zanieczyszczenia

Liście wpadające do oczka wodnego wraz z martwymi częściami roślin będą gnić przez całą zimę, co doprowadzi do zubożenia wody w tlen. Aby temu zapobiec, możesz rozciągnąć nad taflą wody ochronną siatkę lub po prostu na bieżąco wybierać liście z wody. W takiej sytuacji dobrze sprawdzi się również  skimmer, który sam zbierze z powierzchni wody nie tylko liście, ale również inne zanieczyszczenia; możesz również użyć sprawnie działającego odkurzacza wodnego o dużej wydajności.

Oczyść dno oczka wodnego z nadmiaru mułu

Muł, szczególnie z dużych oczek wodnych i małych stawów, najlepiej usuwać mechanicznie profesjonalnym odkurzaczem z separatorem zanieczyszczeń typu Fango 2000. Trzeba jednak pamiętać o tym, że odkurzacz odessie również pożyteczne mikroorganizmy, które są istotne w procesie naturalnego oczyszczania wody. Dlatego najlepiej jest łączyć metody mechaniczne z metodami biologicznymi, które polegają na stosowaniu naturalnych preparatów do usuwania nadmiaru mułu i martwych części organicznych (glony, fragmenty roślin, liści, itp.). Do preparatów tego typu należą: AlgoSplit (niszczy glony nitkowate rosnące zimą nawet pod lodem i bardzo dobrze natlenia wodę) czy środek zawierający pożyteczne mikroorganizmy o nazwie EcoGerm Ponds. W sprzedaży dostępny jest też produkt specjalistyczny Eco Germ Silt czyli naturalny preparat w formie granulatu do redukcji osadów dennych w stawach kąpielowych, stawach rybnych i innych zbiornikach wodnych. Produkt ten zawiera wyselekcjonowane szczepy bakterii, które przyspieszają rozkład materii organicznej zalegającej na dnie zbiorników. Szybko opadające granulki z aktywnym tlenem i mikroorganizmami dobrze wnikają w strukturę osadów dennych, uruchamiając mechanizm sedymentacji i bioremediacji.

Odpowiednio przytnij i zabezpiecz rośliny

Rośliny przed zimą oczyść z uschniętych części, ale pamiętaj, że martwe części roślin przybrzeżnych są naturalną ochroną przed mrozem, dlatego przed zimą jedynie skróć ich łodygi i liście do około ¼  wysokości, a na krótko przytnij je dopiero na wiosnę (chodzi o trzcinę, tatarak , itp.).  Jeżeli posiadasz w oczku wodnym gatunki roślin tropikalnych i ciepłolubnych, przezimuj je w wodzie w ciepłym i jasnym pomieszczeniu – przenieś je ze stawu już późnym latem lub wczesną jesienią. Rośliny typowo podwodne przezimują w postaci kłączy lub turionów przetrwalnikowych, a ich liście i łodygi ulegną rozkładowi. W przypadku płytkiego oczka wodnego wodę trzeba wypompować, a wszystkie rośliny przezimować poza zbiornikiem wodnym w warunkach wymaganych przez dany gatunek.

Przygotuj ryby do zimy

Z oczka wodnego o głębokości do metra ryby trzeba wyłowić w drugiej połowie listopada i przezimować poza stawem w warunkach odpowiednich dla danego gatunku. Ryby możesz ponownie przenieść do stawu najwcześniej po dwóch tygodniach od napełnienia go wodą. W głębszych oczkach wodnych (powyżej metra, a dla karpi Koi – powyżej 1,50 metra) możesz przezimować rodzime gatunki ryb pod warunkiem, że zadbasz o dodatkowe natlenienie wody. Pozostaw w wodzie skimmer lub pływak z grzałką i raz na jakiś czas zastosuj naturalny preparat natleniający AlgoSplit. Możesz też pozostawić w stawie pompę wodną, która musi być jednak zanurzona na minimalnej głębokości 80 cm. Inną możliwością jest instalacja  napowietrzacza do oczek wodnych o odpowiedniej mocy. Gdy temperatura wody spadnie poniżej 10-12°C zaprzestań karmienia ryb.

Odpowiednio zabezpiecz pompy i urządzenia elektryczne

Urządzenia elektryczne (z wyjątkiem napowietrzaczy i grzałek pozostawionych dla ryb), a także tańsze pompy wyjmij ze stawu przed nadejściem mrozów i przechowaj  w wodzie w pomieszczeniu z dodatnią temperaturą.  Pompa obiegowa może pozostać w stawie, ale musi być zanurzona – zgodnie z informacją podaną wcześniej – na głębokości przynajmniej 80 cm lub na takiej jaką podaje producent w swojej instrukcji.

Powyższe rady pozwolą przygotować oczko do zimy w taki sposób, aby uniknąć konieczności wypompowywania wody, czyszczenia całego oczka i innych niemiłych niespodzianek wiosną. Nie ma bowiem nic piękniejszego w ogrodzie od oczka wodnego, które wiosną rozkwita niezwykłymi kolorami, zapachami i dźwiękami natury.

Hydroidea – dziękujemy za artykuł !

Zapraszamy do poznania ekologicznych produktów do pielęgnacji oczek wodnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *